‘Schoonheid in alledaags gebruik’

De 37-jarige Joey Rademakers uit Weert timmert al jarenlang aan zijn carrière als architect. Ondanks het feit dat hij al twintig jaar in Maastricht woont, voelt hij zich nog altijd nauw verbonden met zijn geboortegrond.

Van draaibank naar schoolbank

Joey groeide op in een stadsboerderij aan de Kerkstraat. Daar werd het zaadje geplant voor zijn liefde voor bouwen en bouwwerken. “Mijn ouders waren voortdurend bezig met het verbouwen van de boerderij. Dat geklus vond ik erg interessant en ik mocht al op jonge leeftijd wat aanrommelen op de draaibank van mijn vader. Werken met je handen, iets maken, creatief bezig zijn; geweldig!”

Met die gedachte nog in zijn achterhoofd, meldde Joey zich op zijn zeventiende bij de kunstacademie in Maastricht. Zijn portfolio werd goedgekeurd en hij mocht aan de slag. “Ik ging daar direct op kamers en ben altijd in ‘de stad van de goede smaak’ blijven wonen.”

Na de breed georiënteerde propedeuse succesvol doorlopen te hebben, besloot Joey, puur intuïtief, de opleiding architectuur te volgen. “Nog altijd een van mijn betere keuzes”, lacht hij tevreden. Uiteindelijk koos Joey na zijn bachelor voor een master interieurarchitectuur. “Daar leer je met name hoe je omgaat met de bestaande ruimte in een bouwwerk. Enorm interessant en een goede voorbereiding op mijn huidige werk!”

De weg naar zelfstandigheid

In 2012 studeerde Joey af. “Helaas zat het land toen in een financiële recessie en was er weinig werk te vinden in de architectuur en de bouw”, memoreert hij. “Ik ben daarom op freelancebasis gaan werken voor architecten en docenten die ik vanuit mijn opleiding kende. Zo deed ik veel ervaring op. In die periode is ook het idee ontstaan om voor mezelf te beginnen.” Samen met een gelijkgezinde studiegenoot startte Joey een architectenbureau: ‘De Nieuwe Context’ genaamd. “Gebaseerd op onze filosofie dat de bestaande bouw het fundament vormt voor de toekomst. Een bouw waarin duurzaamheid, hergebruik en circulariteit vaste waarden zijn, geheel passend in de hedendaagse tijdgeest.”

Momenteel zijn ze bijvoorbeeld bezig met de verbouwing van een huis, ontworpen door een IJslandse architect. Deze experimenteerde bij de bouw met duurzame, circulaire materialen; iets dat vrij revolutionair was in die tijd. Joey is zichtbaar enthousiast: “We renoveren de buitenkant van het pand en passen het interieur aan. Daarbij streven we ernaar de originele stijl te behouden, maar de woning zo veel mogelijk te verduurzamen en toekomstbestendig te maken. Een prachtige uitdaging, waarbij de wensen van de opdrachtgever naadloos aansluiten op onze eigen visie!”

Inspiratie en aspiratie

De inspiratie voor zijn ontwerpen haalt Joey uit alledaagse dingen, zoals typische menselijke rituelen. Hoe zit je bijvoorbeeld het beste in de zon met je kopje koffie in je eigen huis?
“Daarnaast kijk ik veel naar schilder- en beeldhouwkunst wanneer ik bezig ben met ontwerpen. Met name de wijze waarop mensen naar de wereld keken, en deze vorm gaven, inspireert me. Zo zijn er na de oorlog in Scandinavië een aantal architecten geweest die letterlijk álles aan een huis ontwierpen. Die kant zou ik graag op willen. De hele leefwereld van mensen op elkaar afstemmen; van buitenmuren tot deurklinken en van dakgoten tot meubilair. Dat zou betekenen dat ik zelf meer met mijn handen moet gaan werken, niet alleen tekenen. Als je iets wil maken dat uniek is, moet je het toch vaak zelf doen. De ideeën komen uit je eigen hoofd en de gemakkelijkste weg om ze te verwezenlijken is toch via je eigen handen…”
Ook zou Joey graag oude scholen willen verbouwen. “Dat heb ik al eens mogen doen en dat is uitstekend bevallen. Het idee dat veel mensen dagelijks plezier hebben van een gebouw, geeft me veel voldoening. Voor mij zit de schoonheid van een gebouw echt in het alledaagse gebruik.”

Aan het einde van ons gesprek laat Joey nog iets los over zijn droomproject: “Ik zou graag een pand in het centrum van Weert willen bouwen of verbouwen. Terug naar mijn roots. Helaas zijn er in Weert veel mooie, historische gebouwen en bouwwerken verloren gegaan in de loop der jaren. Het lijkt me geweldig om in de huidige tijd iets te maken in de geest van vroeger. Iets waar Weert nog lang plezier van zou kunnen hebben…”

Wie weet Joey. We houden je in de gaten!